Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Both student-athletes and coaching staffs are in the process of picking up awards and recognition for the 2018-2019 athletic year.

Fans will be able to keep track of all the individual honors awarded to Springfield College Athletics throughout the year by checking out this page.

 

 

Award Total Honoree
All-America  10  
AVCA - Women's Volleyball  Jen Donnelly, Honorable Mention 
    Camryn Bancroft, Honorable Mention
AFCA - Football 1 Nick Giorgio, First Team
AP - Football  Nick Giorgio, First Team
D3football.com - Football Nick Bainter, Third Team 
    Nick Giorgio, Honorable Mention
NCAA - Women's Diving 1 Sierra Skaza (7th, 3-Meter)
NCAA - Men's Diving  Connor Pennington (3rd, 1-Meter) 
    Luca Brashear, Honorable Mention (11th, 1-Meter) 
     
All-Region 40  
AVCA - Women's Volleyball 2 Jen Donnelly
    Camryn Bancroft
NEFW - Football  Nick Giorgio 
NFHCA - Field Hockey 3 Kyra Ashe - First Team
    Amanda Nusbaum - First Team
    Taylor Conley - First Team
United Soccer Coaches - Men's Soccer 4 Christian Schneider - First Team
    Xavi Arroyo - Second Team
    Stewart Frank - Third Team
    Brad Deckel - Fourth Team
United Soccer Coaches - Women's Soccer 3 Kayleigh Dale - First Team
    Sara Swetland - First Team
    Chrissy Conley - Third Team
NEWVA - Women's Volleyball 2 Jen Donnelly - Second Team
    Sara Labadorf - Rookie Team
D3football.com  Nick Giorgio - First Team 
    Nick Bainter - First Team
ECAC - Women's Soccer  Kayleigh Dale - Second Team 
ECAC - Football 4 Nick Bainter - First Team
    Nick Giorgio - First Team
    AJ Smith - Second Team
    Tim Christensen - Second Team 
ECAC - Field Hockey  3   Amanda Nusbaum - First Team 
    Taylor Conley - First Team
    Kyra Ashe - Second Team
NEWISA - Women's Soccer 3 Kaleigh Dale - Second Team
    Rachel Feliu - Second Team
    Chrissy Conley - Third Team
D3hoops.com - Men's Basketball 1 Jake Ross - Northeast First Team
NABC - Men's Basketball 1 Jake Ross - Northeast Second Team
USTFCCCA - Indoor Track & Field 7 Jake Pinho 
    Tyler Hansen
    Josh Silvester
    Kyle Kublebeck
    Damian Mackay-Morgan
    Chloe Dewhurst
    Caroline Hitchcock 
ECAC - Men's Basketball 1 Jake Ross - First Team
ECAC - Women's Basketball 2 Alex Goslin - Second Team
    Gracie Restituyo - Honorable Mention
     
Regional Athlete of the Year 1  
Gridiron Club of Greater Boston 1 Nick Giorgio, New England Defensive
     
Regional Rookie of the Year 1  
ECAC - Field Hockey  1 Kyra Ashe 
     
Conference Athlete of the Year 3  
NECC - Golf 1 Jake Raichle
NEWMAC - Football 1 Nick Giorgio, Defensive
NEWMAC - Women's Basketball 1 Alex Goslin, Defensive
     
Conference Rookie of the Year 3  
NEWMAC - Field Hockey 1 Kyra Ashe
NEWMAC - Women's Volleyball 1 Sara Labadorf
NEWMAC - Women's Soccer 1 Kaleigh Dale
     
Conference Coach of the Year 3  
NECC - Golf 1 Joe Eadie
NEWMAC - Women's Volleyball 1 Moira Long
NEWMAC - Men's Diving 1 Pete Avdoulos
     
All-Conference  35  
NECC - Golf 3 Jake Raichle
    Mike Strong
NEWMAC - Men's Cross Country   Joe Piwowarski
  1 Jack Pinho
NEWMAC - Field Hockey  3 Kyra Ashe - First Team
    Amanda Nusbaum - First Team
    Taylor Conley - First Team
NEWMAC - Women's Volleyball  2 Jen Donnelly - First Team
    Sara Labadorf - Second Team
NEWMAC - Women's Soccer 5 Sara Swetland - First Team
    Kaleigh Dale - First Team
    Chrissy Conley - First Team
    Amanda Wright - Second Team
    Rachel Feliu - Second Team 
NEWMAC - Men's Soccer  Brad Deckel - First Team 
    Xavi Arroyo - First Team 
    Christian Schneider - First Team
    Stewart Frank  - Second Team
NEWMAC - Football 10 Nick Giorgio - First Team
    Nick Bainter - First Team
    Tim Christensen - First Team
    AJ Smith - First Team
    Hunter Belzo - First Team
    Tim Callahan - First Team
    Marlowe Scott - First Team
    David Mikos - First Team
    Brennan Fleming - Second Team
    Josh Corporan - Second Team
NEWMAC - Men's Basketball 1 Jake Ross - First Team
NEWMAC - Women's Basketball 2 Alex Goslin - First Team
    Gracie Restituyo - Second Team
NEWMAC - Men's Swimming and Diving 2 Connor Pennington - First Team - 1 Meter
    Connor Pennington - Second Team - 3 Meter
Women's Swimming and Diving  2 Olivia Paione - Second Team - 100 Breast
    Olivia Paione - Second Team - 200 Breast
     
     
Academic All-America 3   
CoSIDA - Men's Soccer  Brad Deckel, First Team 
CoSIDA - Football 2 John Cox, First Team
    Andrew Papirio, First Team
     
Academic All-Region 4  
CoSIDA - Men's Soccer 1 Brad Deckel
CoSIDA - Football 3 John Cox
    Andrew Papirio
    Nick Giorgio
     
Academic All-Conference 95  
NEWMAC - Men's Cross Country  3 Jack Pinho
    Owen Ross
    Chris Tringali
NEWMAC - Women's Cross Country 10 Deanna Carlone
    Lauren Duggan
    Nicole Dyer
    Emory Fairchild
    Allison Gunter
    Kristen Madeia
    Abigail Murdock
    Victoria Nascembeni
    Laura Volan 
    Rachel Wentnick
NEWMAC - Women's Volleyball  6 Camryn Bancroft
    Kait Bonsignore
    Kelsie Dwyer
    Laura Townsend
    Bridget Walsh
    Katie vonKampen
NEWMAC - Field Hockey  11 Hannah Boylan
    Morgan Bronk
    Taylor Conley
    Belle Copponi
    Emmalie Drake 
    Ashley Frank
    Taylor Low
    Patricia Murphy
    Amanda Nusbaum 
    Kirsten Oliver
    Lauren Trifone
NEWMAC - Men's Soccer   10 Justin Breedlove
    Freddy Clark 
    Brad Deckel
    Xavier Gibson
    Keon Haji
    Ian Macala
    Alex Maring 
    Garrett Ossolinski
    Cam Spear
    Ian Zacharewicz
NEWMAC - Women's Soccer 9 Jaclyn Davis
    Rachel Feliu
    Kellie Gambell
    Izzy Inglese
    Mackenzie Luiz
    Hope MacDonald
    Renee Melisse
    Sara Swetland
    Sydney Wine
NEWMAC - Football 24  Nick Bainter
    Skyler Bateman
    Jonny Bianchi
    Trevor Blackburn
    Mikey Blazejowsk
    Tom Casey
    John Cox
    Nick Giorgio
    Christian Humulock
    Daryl Jent
    Tanner Jillson
    Matt Johnson
    Jimmy Kastrinakis
    Shamar Martin  
    Kyle Niehr 
    Andrew Papirio
    Jack Pavelchak
    Nick Rajotte
    Chaz Ruffin
    Joseph Salatel
    Chad Smith
    Alexander Smith 
    Tony Valentino
    Zach Wright
Women's Basketball  5 Allie Brennan
    Maddy Fay
    Alex Goslin
    Taylor Hall
    Gracie Restituyo
Men's Basketball  2 Jake Jacobson
    Heath Post
Women's Swimming and Diving 13 Brianna Boulerice
    Bailee Carey
    Kendra Cerce
    Jamie Forsythe
    Monique Forte
    Hillary Gallagher
    Danielle Hoffner
    Lauren Longley  
    Brianna Magee
    Amelia McKenzie
    Olivia Paione
    Izzy Ripp 
    Sierra Skaza 
Men's Swimming and Diving 2 Michael Allo
    Nicholas Smith 
     
Sportsmanship Award 11  
NEWMAC - Men's Cross Country 1 JT McMillen
NEWMAC - Women's Cross Country 1 Hannah Wunderlich
NEWMAC - Field Hockey  Morgan Bronk 
NEWMAC - Women's Volleyball 1 Kait Bonsignore
NEWMAC - Men's Soccer 1 Ian Zacharewicz
NEWMAC - Women's Soccer 1 Jackie Davis
NEWMAC - Football Josh Thomas 
NEWMAC - Men's Basketball 1 Cam Earle
NEWMAC - Men's Swimming and Diving  1 Daniel Forsythe
NEWMAC - Women's Swimming and Diving 1 Jess Hart
NEWMAC - Women's Basketball 1 Lauren Rudolph
     
Senior All-Star Game 7  
NFHCA 1 Amanda Nusbaum 
NEWISA 2 Amanda Wright
    Rachel Feliu
NEWVA 2 Jen Donnelly
    Hayley Kmetz
NEISL 3 Xavi Arroyo
    Christian Schneider
NEWBA 1 Gracie Restituyo
     
     
Regional Athlete of the Month 6  
ECAC 6 Taylor Conley, North Field Hockey Offensive (10/3/18)
    Sara Labadorf, North Women's Volleyball Rookie (10/3/18)
    Amanda Nusbaum, North Field Hockey Offensive (11/7/18)
    Kyra Ashe, North Field Hockey Rookie (11/7/18) 
    Stewart Frank, North Men's Soccer Defensive (11/7/18)
    Kaleigh Dale, North Women's Soccer Rookie (11/7/18)
     
National Athlete of the Week 2  
D3football.com 2 Chad Shade, Team of the Week (9/3/18)
    Nick Giorgio, Team of the Week (10/23/18)
     
Regional Athlete of the Week 2  
NEFW Gold Helmet 1 Chad Shade, Division II/III (9/5/18)
NEWBA 1 Gracie Restituyo, Honor Roll (1/15/19)
     
Conference Athlete of the Week 55  
NEWMAC 44 Chad Shade, Football Offensive (9/3/18)
    AJ Smith, Football Defensive (9/3/18)
    Camryn Bancroft, Women's Volleyball Offensive (9/3/18)
    Brian Tovar, Women's Volleyball Defensive (9/3/18)
    Stewart Frank, Men's Soccer Defensive (9/3/18)
    Nick Bainter, Football Offensive (9/10/18)
    Nick Giorgio, Football Defensive (9/10/18)
    Jakai Whittingham, Football Special Teams (9/10/18)
    Jack Pinho, Men's Cross Country (9/10/18)
    Stewart Frank, Men's Soccer Defensive (9/17/18)
    AJ Smith, Football Defensive (9/24/18)
    Jakai Whittingham, Football Special Teams (10/1/18)
    Sara Labadorf, Womens' Volleyball Offensive (10/1/18)
    Christian Schneider, Men's Soccer Offensive (10/1/18)
    Hunter Belzo, Football Offensive (10/9/18)
    Kyra Ashe, Field Hockey Offense (10/22/18)
    Hunter Belzo, Football Offensive (10/22/18)
    Nick Giorgio, Football Defensive (10/22/18)
    Amanda Wright, Women's Soccer Co-Offensive (10/29/18)
    Emmalie Drake, Field Hockey Defensive (10/29/18)
    Briana Tovar, Women's Volleyball Defensive (10/29/18)
    Valmore Stewart, Men's Diving (10/29/18)
    Sierra Skaza, Women's Diving (10/29/18)
    Nick Giorgio, Football Defensive (11/5/18)
    Sierra Skaza, Women's Diving (11/13/18)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (11/13/18)
    Jake Ross, Men's Basketball Defensive (11/13/18)
    Sierra Skaza, Women's Diving (11/19/18)
    Sierra Skaza, Women's Diving (12/10/18)
    Connor Pennington, Men's Diving (12/10/18)
    Grace Moore, Women's Swimming (12/10/18)
    Heath Post, Men's Basketball Defensive (12/17/18)
    Olivia Paione, Women's Swimming (1/14/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (1/14/19)
    Gracie Restituyo, Women's Basketball Defensive (1/14/19)
    Connor Pennington, Men's Co-Diving (1/22/19)
    Gracie Restituyo, Women's Basketball Defensive (1/28/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Offensive (2/11/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Defensive (2/11/19)
    Jake Ross, Men's Basketball Co-Offensive (2/18/19)  
    Gracie Restituyo, Women's Basketball Defensive (2/18/19)  
    Joe Hawley, Men's Lacrosse Offensive (2/25/19)
    Cole Finerty, Men's Lacrosse Defensive (2/25/19)
    Taylor Pichel, Women's Lacrosse Offensive (3/4/19)
    Cole Finerty, Men's Lacrosse Defensive (3/18/19)
NECC 1 Jake Raichle, Golf (10/1/18)
NCGA 6 Tali Twomey, East Specialist (1/14/19)
    Jess Clemens, East All-Around (1/28/19)
    Jess Clemens, East All-Around (2/25/19)
    Heather Gomes, East Specialist (2/25/19)
    Ali Rushlow, East Specialist (3/4/19)
    Jess Clemens, East All-Around (3/4/19)
ECAC 5 Stephen Lewis, All-Around Gymnast (1/23/19)
    Stephen Lewis, All-Around Gymnast (2/12/19) 
    Stephen Lewis, All-Around Gymnast (2/26/19) 
    Stephen Lewis, All-Around Gymnast (3/5/19)
    Noah Candocia, Rookie (3/19/19)
     
All-Tournament Team 20  
Springfield Invitational (WVB) 2 Sara Labadorf 
    Camryn Bancroft (MVP)
Best Western Plus Cardinal Classic (MSOC) 3 Brad Deckel (Offensive MVP)
    Stewart Frank (Defensive MVP)
    Andrew Ma
MIT Invitational (WVB) 2 Hayley Kmetz
    Jen Donnelly (MVP)
Osprey Classic (WVB) 1 Jen Donnelly
New England Challenge (WVB) 1 Jen Donnelly
NEWMAC Championship (MSOC) 1 Christian Schneider (MVP)
NCAA Championship Providence Regional 1 Jen Donnelly
New England Bowl (FB) 1 Jonny Bianchi (MVP)
Hampton Inn/Naismith Classic (MBB)  Heath Post 
Hampton Inn/Naismith Classic (WBB)  Emily Jacques 
    Bridget Reddington 
Budd Whitehill Duals (WRES) 1 Joe Fusco
NEWA Duals (WRES) 1 Joe Fusco
Morgan Classic (MVB) 3 Eli Irizarry Pares (MVP)
    Mike Neary
    Eli Gabriel Irizarry Pares