Women's Gymnastics Meet Results

Cortland, Springfiel

Host: SUNY Cortland
Date: February 24, 2019
Location: Cortland, N.Y. (Corey Gym)
Venue: Home Meet
Contents: Event Results Team Results
  Vault Team Standing
  Uneven Parallel Bars SUNY Cortland
  Balance Beam Springfield College
  Floor Exercise Judge List

 

Team Standing  (Top)
Place  Team Score 
1  Springfield College 187.225 
2  SUNY Cortland 185.450 

 

SUNY Cortland  (Top)
Head Coach:  Sierra Day
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Rachel Filipski 9.550   9.025 9.650  
 Julie Giardina     9.600 9.300  
 Megan Hanley 9.250 9.300 9.550    
 Sidney McConnell   9.200      
 Genna Orlik 8.850        
 Lindsay Riggs   8.225 9.450 9.625  
 Kamryn Rodriguez 8.950 8.550 9.100 9.475 36.075
 Emily Speciale   9.350 9.325    
 Abby Spector       9.250  
 Lily Szafranski 8.975     9.425  
 Vivian Trevisani   8.975      
 Team Totals 45.575  45.375  47.025  47.475  185.450

 

Springfield College  (Top)
Head Coach:  Jennifer Najuch
 Gymnast Vault  Bars  Beam  Floor  AllArr 
 Alana Calabrese   9.150 9.325    
 Taylor Campagnone   9.150 9.525 9.575  
 Jessica Clemens 9.300 9.300 9.425 9.475 37.500
 Victoria Gendreau       9.025  
 Heather Gomes 9.450   9.475 9.650  
 Taylor Jackson 9.550 8.200      
 Sara King     9.325    
 Kaitlyn Lindsay 6.950        
 MacKenzie MacLeod       9.500  
 Lena Morant   9.150      
 Sarah Murphy   8.875 9.000    
 Ali Rushlow 9.600        
 Tali Twomey 9.400     8.950  
 Team Totals 47.300  45.625  47.075  47.225  187.225

 

Vault Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Ali Rushlow  Springfield College 9.600 
2  Rachel Filipski  SUNY Cortland 9.550 
2  Taylor Jackson  Springfield College 9.550 
4  Heather Gomes  Springfield College 9.450 
5  Tali Twomey  Springfield College 9.400 
6  Jessica Clemens  Springfield College 9.300 
7  Megan Hanley  SUNY Cortland 9.250 
8  Lily Szafranski  SUNY Cortland 8.975 
9  Kamryn Rodriguez  SUNY Cortland 8.950 
10  Genna Orlik  SUNY Cortland 8.850 
11  Kaitlyn Lindsay  Springfield College 6.950 

 

Uneven Parallel Bars Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Emily Speciale  SUNY Cortland 9.350 
2  Megan Hanley  SUNY Cortland 9.300 
2  Jessica Clemens  Springfield College 9.300 
4  Sidney McConnell  SUNY Cortland 9.200 
5  Lena Morant  Springfield College 9.150 
5  Alana Calabrese  Springfield College 9.150 
5  Taylor Campagnone  Springfield College 9.150 
8  Vivian Trevisani  SUNY Cortland 8.975 
9  Sarah Murphy  Springfield College 8.875 
10  Kamryn Rodriguez  SUNY Cortland 8.550 
11  Lindsay Riggs  SUNY Cortland 8.225 
12  Taylor Jackson  Springfield College 8.200 

 

Balance Beam Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Julie Giardina  SUNY Cortland 9.600 
2  Megan Hanley  SUNY Cortland 9.550 
3  Taylor Campagnone  Springfield College 9.525 
4  Heather Gomes  Springfield College 9.475 
5  Lindsay Riggs  SUNY Cortland 9.450 
6  Jessica Clemens  Springfield College 9.425 
7  Emily Speciale  SUNY Cortland 9.325 
7  Alana Calabrese  Springfield College 9.325 
7  Sara King  Springfield College 9.325 
10  Kamryn Rodriguez  SUNY Cortland 9.100 
11  Rachel Filipski  SUNY Cortland 9.025 
12  Sarah Murphy  Springfield College 9.000 

 

Floor Exercise Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Rachel Filipski  SUNY Cortland 9.650 
1  Heather Gomes  Springfield College 9.650 
3  Lindsay Riggs  SUNY Cortland 9.625 
4  Taylor Campagnone  Springfield College 9.575 
5  MacKenzie MacLeod  Springfield College 9.500 
6  Kamryn Rodriguez  SUNY Cortland 9.475 
6  Jessica Clemens  Springfield College 9.475 
8  Lily Szafranski  SUNY Cortland 9.425 
9  Julie Giardina  SUNY Cortland 9.300 
10  Abby Spector  SUNY Cortland 9.250 
11  Victoria Gendreau  Springfield College 9.025 
12  Tali Twomey  Springfield College 8.950 

 

All Around Results  (Top)
Place  Gymnast  Team Score 
1  Jessica Clemens  Springfield College 37.500 
2  Kamryn Rodriguez  SUNY Cortland 36.075 

 

Meet Judges  (Top)
 Event  Number  Name  Rating
 Vault  Judge 1  Pamela Gardin  National
   Judge 2  Jessica Schuddekopf  Level 10
 Bars  Judge 1  Alicia Goode  National
   Judge 2  Chris Bagneschi  Level 10
 Beam  Judge 1  Alicia Goode  National
   Judge 2  Jessica Schuddekopf  Level 10
 Floor  Judge 1  Pamela Gardin  National
   Judge 2  Chris Bagneschi  Level 10

 

 PLEASE NOTE: The meet is final and scores are official. For questions regarding the meet results, please contact the host institution.
 
Last updated 2/24/2019 at 12:48:07PM
Posted 2/24/2019 at 1:11:57PM Eastern Standard Time
Scores may continue to be posted. Press the [F5] key on your keyboard to refresh the page.

 

Web page created by: The Gymnastics ScoreKeeper™
Software from: Peter Gysegem Software
Version: 2019.0.1.1402
Web site: http://gysegem.com
Telephone: (541) 752-7263
 
Copyright ©2019 by Peter Gysegem Software. All rights reserved