Skip to navigation Skip to content Skip to footer

Springfield College's CoSIDA Academic All-America Honorees

Year Recepient Category Team Position/Sport
1971 Bruce Rupert Football 1st Linebacker
1981 Buddy Clark Men's Basketball 3rd Guard
1981 Anita Thomas Women's Basketball 2nd Guard
1982 Anita Thomas Women's Basketball 2nd Guard
1983 Joseph O'Connor Football 2nd Defensive Back
1983 Jenepher Crawford Women's Basketball Honorable Mention Guard
1984 Sean Flanders Football 1st Offensive Line
1984 Tamara Owen Softball 2nd Pitcher
1984 Lynn Cuddy Women's Volleyball 2nd Setter
1985 Sean Flanders Football 1st Defensive Line
1987 David Nassa Baseball 2nd Center
1989 Malcolm Lester Men's At-Large 2nd Lacrosse
1990 Susan Leschinski Women's At-Large 3rd Cross Country
1992 Chris Lawler Football 2nd Quarterback
1993 Keith LaChance Men's At-Large 3rd Gymnastics
1995 Kathy Georgina Softball 2nd Designated Hitter
1996 Bret Stothart Men's At-Large 3rd Volleyball
1996 Kerri Camuso Softball 2nd Infield
1996 Kathy Georgina Softball 3rd Pitcher
1996 Andrea Underwood Women's At-Large 2nd Diving
1997 Bret Stothart Men's At-Large   Volleyball
1997 Kristen Donato Women's At-Large 3rd Track & Field
1998 Beth Bowler Women's At-Large 3rd Track & Field
2000 Barbara Swallow Women's At-Large 2nd Track & Field
2000 Barbara Swallow Women's At-Large 1st Cross Country
2001 Barbara Swallow Women's At-Large 3rd Cross Country
2002 Marissa Clapp Women's Track/Cross Country 2nd  
2002 Ben Bristol Football 1st Offensive Line
2003 Jon Notary Men's Track/Cross Country 3rd  
2003 Mike Notary Men's Track/Cross Country 3rd  
2003 Marissa Clapp Women's Track/Cross Country 1st  
2004 Marissa Clapp Women's Track/Cross Country 1st  
2005 Mike Shaw Men's At-Large 2nd Diving
2010 Nikki Hay Women's Track 2nd  
2012 Tessa Smolinski Women's Volleyball 2nd Outside Hitter
2013 Tessa Smolinski Women's Volleyball 1st Outside Hitter
2015 Jon Zirna Men's At-Large 1st Gymnastics
2015 Dylan Foley Men's At-Large 3rd Wrestling
2015 Amanda Martin Women's Track/Cross Country 3rd  
2015 Lauren Holt Women's Volleyball 1st Middle Blocker
2016 Jon Zirna Men's At-Large 1st Gymnastics
2016 Lauren Holt Women's Volleyball 1st Middle Blocker
2016 Marnae Mawdsley  Women's Volleyball 3rd Setter 
2017 Kyle Jasuta Men's At-Large 2nd Volleyball
2017 Brad Deckel Men's Soccer 2nd Defense
2017 Chris Hayden Football 1st Offensive Line
2017 Jordan Wilcox Football 2nd Fullback
2017 Dominic Traversa Football 2nd Linebacker
2018 Kirsten Drobiak Softball 3rd Infield
2018 Brad Deckel Men's Soccer 1st Midfield
2018 John Cox Football 1st Offensive Line
2018 Andrew Papirio Football 1st Special Teams
2019 Jess Clemens Women's At-Large 3rd Women's Gymnastics
2019 Jannik Haas Men's At-Large 2nd Men's Gymnastics